Sağlık

Gribe Soğuk Algınlığına Nezleye Ne İyi Gelir?

Evet, şimdi de hayatımızın en çok rastlanan sorunu mu diyelim rahatsızlığı mı diyelim hangisini söyleyelim bilemedim ama şu bir gerçek ki en ehemmiyetli konulardan olan bu vaziyete her vakit yanınızda olan her üç kişiden birinin kapıldığı artık bilimsel olarak da kanıtlandığı için dile getirsek sanırım yanlış olmaz. Kendisine dikkat etmeyenler genelde kurtulamazlar ve zor zamanlar yaşarlar. Burun çekmek ile başlar grip. Aslında ben başlığı hem nezle hem grip hem de soğuk algınlığı olarak tuttum, çünkü üçü de birbiri ile alakalı olarak ifade ediliyor.

Zaman zaman bir çok kişinin aklına gribe ne iyi gelir diye bir çok aranan sözcük gelebilir. Özellikle de küçük çocuğu olan ailelerin en çok merak ettiği şeyler arasında yer alıyor ve durmadan araştırırlar. Fakat bir çoğu da bu olaya çare bulamaz. Her ne kadar ilaçlarla ve doktor yardımıyla tecrübe etseler de bu tecrübeler boşa gidebiliyor. İnsanların bağışıklık sistemi zayıf olduğu için hiçbir şey yarar etmez, bu yüzden harbiden grip olmamak için insanlar bildikleri ya da bilmedikleri yolları tecrübe ederler.

gribe, ne iyi gelir?, soğuk algınlığına, nezleye, nasıl geçer?, grip, nezle, soğuk algınlığı

Mesela çaya limon sıkmak ve çeşitli otlardan yapılmış olan çay çeşitlerini tecrübe ederek bu zor durumdan kurtulmaya çalışırlar. Ama çoğu zaman bu durumlarda bunun etkisi olmayınca hemen doktora koşarlar ve doktorlara nezle nasıl geçer diye sorarlar ve doktorlar gerekli kontrolü yaparak gerekli tahliller sonrasında teşhisi koyar ve karar verir. Ardından bir takım gereken ilaçlar ve kullanma şekilleri belirtilerek kişilerin bu durumdan kurtulması sağlanmaya çalışılır.

İşte ara ara yaz ve kış aylarında aslında farksız zamanlarda üşütme ve değişik bakteriler ile bulaşan bu durum, insanlar için bu hastalığa yakalandıklarında hayatın onlara bir zindan olmuş gibi genelde düşünmelerine sebebiyet verir. Kendi hayatları ve iş hayatlarını etkileyen bu durum karşısında sağlam önlemler almamız gerekir. Şu aralar bu grip türlerinin çoğalması nedeniyle her türe karşı anti bakteriyel ilaçlar yapılarak piyasaya sürülebilir ve insanların bunları kullanması sağlanabilir. Baktığımızda soğuk algınlığı çok basit bir şey gibi görülebilir. Ama iş hayatında çok rahatsız edici vakaları beraberinde getirebiliyor.

Kendi Tavsiyelerim

Bir de çocukların nezle oluşu var tabi. Eğer küçük bir çocuk nezle olmuşsa, gribe yakalanmış ise işte o zaman çileli bir süreç var demektir. Anne ilgileneyim derken ne yapacağını şaşırabilir. Size az önce yukarıda saydıklarım dışında bir yöntem daha söylemek istiyorum. Vicks dediğimiz bir merhem var. Çoğu eczanede satılıyor. Kokusu keskindir. Onu yatmadan önce ayaklarınıza sürünüz. Sonra omuzlarınıza ve burnunuzun üstüne sürün. Derin bir uyku çekin. Burnunuzun açıldığını, ateşiniz varsa düştüğünü, soğuk algınlığının da giderek iyileşme ile sonuçlandığını göreceksiniz. Bal limon karışımını da ayrıca tavsiye ederim.

Böyle durumlarda soğan ve sarımsak tüketmeye çalışın. Uyku düzeninize de dikkat edin. Uyku en önemli husustur bu tarz sorunlarda. Uykusuz iseniz vücudunuzun direnci düşer ve her türlü hastalığa karşı savunmasızdır bünyeniz. Yattığınız yerdeki çarşaflar temiz olsun. Tabii ki bu durumlar her zaman gerekli incelemeler ve araştırmalar gereğinde yapılmalı. İlaç tüketimi kısmına en son geçin. Neden diyecek olursanız İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda içilen ilaçların aslında vücudunuza olumsuz etkisi olduğu ortaya çıktı. Mesela öksürük şurubu içiyorsunuz. Bunu içmemek lazım. Öksürük kesilse bile vücudunuz reflekse kapalı olur. Yani asıl olan şey sizin öksürmeniz. Öksürmelisiniz ki ciğerler temizlensin ve bünye normal akışı içerisinde hastalıktan kurtulsun. Doğal yöntemler ve bitkisel çözümler ile atlatabileceğimiz bu tür grip, nezle, soğuk algınlığı bile şeyleri düzenli kullanırsak inanın her şey daha hoş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir